Bernards Sleids

Nākamgad tai pašā laikā

Romantiska komēdija
Režisors Herberts Laukšteins par izrādi "Nākamgad tai pašā laikā"

"Izrādes darbība notiek Kalifornijā un aptver laikposmu no 1951. līdz 1975. gadam. Tajā laikā tika piedzīvotas dažādas pārmaiņas un satricinājumi. Arī deviņdesmito gadu sākumā, kad iestudēju šo lugu pirmoreiz, pasaulē notika būtiskas pārmaiņas – sabruka PSRS, tika nojaukts Berlīnes mūris. Tāpat arī tagad – mēs dzīvojam strauju pārmaiņu laikā, neziņā par rītdienu, labilā stāvoklī, kas viennozīmīgi atstāj iespaidu uz cilvēkiem. Bet ir arī kaut kas pilnīgi nemainīgs visos laikos – divu dzimumu tieksme vienam pret otru. Mīlestība ir tā, kas paliek un palīdz izturēt lielākās vētras."

Bernards Sleids

1930 – 2019

Kanādā dzimis dramaturgs un situāciju komēdiju scenārists, kurš uzsāka savu karjeru kā aktieris, nospēlējot vairāk kā 200 izrādēs uz Toronto teātru skatuvēm, tāpat arī radio un televīzijā. 1960. gados viņš pārcēlās uz Holivudu un uzsāka televīzijas sitkomu scenārista karjeru.

1975. gadā Bernards Sleids nu jau kā dramaturgs atgriezās teātra pasaulē ar lugu “Nākamgad tai pašā laikā” (“Same Time, Next Year”), kuras pirmiestudējums Brūksa Atkinsona teātrī kļuva par Brodvejas sensāciju. Šis iestudējums tika nospēlēts 1453 reizes, un Sleids par šo darbu saņēma “Drama Desk Awards” balvu un tika nominēts Tonija balvai. 1978. gadā šī luga tika arī ekranizēta, un Sleids tika nominēts Oskaram par šīs lugas adaptāciju ekrānam.

Teātra kritiķis Klaivs Bārnss laikrakstā “The New York Times” rakstīja: “Kā glazūra uz Sleida burvīgi uzmeistarotās kūkas ir tas, kā viņš pamanās sniegt mums ieskatu Amerikas Savienoto Valstu vesela ceturtdaļgadsimta vēsturē. Viņa notvertās detaļas ir trāpīgas, un nostalģiskie ieraksti, kas tiek palaisti starp ainām, palīdz radīt tā laika sajūtu.”

"Es esmu atgriezies, un es joprojām atgriezīšos katru gadu, līdz mūsu kauli kļūs pārāk trausli, lai mēs riskētu saskarties."

1950. – 1970. gadi Amerikas Savienotajās Valstīs

Ekonomika

ASV piedzīvoja ekonomisko izaugsmi un stabilitāti, vidējais dzīves līmenis pieauga. 1970. gadu vidū tika piedzīvotas ekonomiskas grūtības - naftas cenas strauji pieauga, radot inflāciju un bezdarbu.

Pilsoniskais aktīvisms

Bija vērojama pieaugoša interese par cilvēktiesībām un līdztiesību,nostāja tika pausta tostarp ar vērienīgu protestu starpniecību. 1950. gadi bija “laimīgo mājsaimnieču” laiks, savukārt 1960. gados sievietes sāka aktīvāk cīnīties par savām tiesībām uz darba vietām, augstāko izglītību un pilnīgu līdzvērtību sabiedrībā. 1964. gadā tika pieņemts pilsoņu tiesību akts, kas aizliedza diskrimināciju rases, ādas krāsas, reliģijas, dzimuma vai tautības dēļ.

Korejas karš

1950. – 1953. Tā rezultātā saasinājās Austrumu-Rietumu konflikts un pieauga Rietumu valstu neuzticība PSRS, kas ievadīja Auksto karu.

Aukstais karš

1950.–1970. gadi bija Aukstā kara periods, kad ASV sacentās ar Padomju Savienību par ietekmi pasaulē.

Karš Vjetnamā

No 1964. līdz 1975. gadam ASV piedalījās Vjetnamas karā, kas radīja dziļu polarizāciju sabiedrībā, jo daudzi cilvēki, īpaši jaunieši, uzskatīja šo konfliktu par nevajadzīgu un destruktīvu.

Sacensības par panākumiem kosmosā

1957. gadā pirmā mākslīgā pavadoņa ”Sputnik – 1” palaišana Zemes orbītā kļuva par sākumu kosmosa iekarošanas sacensībām. Prezidents Dž. Kenedijs paziņoja, ka Amerikai līdz desmitgades beigām jānosūta cilvēks uz Mēnesi. 1969. gadā tika īstenota „Apollo 11” misija, un pirmā cilvēka izkāpšanu uz Mēness varēja noskatīties vairāk nekā 600 miljoni skatītāju.

Paaudžu plaisa

1960.–1970. gadi bija jauniešu pretkultūras laiks. Radās sabiedrības daļa, kas pretojās tradicionālajām vērtībām, cīnījās par jauniem ideāliem mīlestībā, par mieru un vides aizsardzību. Aizsākās seksuālā revolūcija.

Kultūra

Bītu paaudze (Džeks Keruaks, Alens Ginsbergs, Viljams Barouzs), rokenrola revolūcija (Elvis Prestlijs, Čaks Berijs, Litls Ričards), folkmūzika un protestu dziesmas (Bobs Dilans), hipiji un psihodēliskā mūzika (The Beatles, The Grateful Dead, Vūdstokas festivāls). Popārts (Endijs Vorhols). Kino: jaunās paaudzes zvaigznes – Merilina Monro, Marlons Brando, Odrija Hepbērna; 60.-70. gadu mijā - Jaunā Holivuda (F. Kopola, Dž. Lūkass, S. Kubriks u.c.).

Mainījās pasaule, mainījās viņi paši, taču vairāk kā 20 gadu garumā viens palika nemainīgs – viņu uzticība tradīcijai tikties katru gadu tai pašā vietā un tai pašā laikā.

Radošā komanda

Režisors
Herberts Laukšteins

Scenogrāfs
Ivars Noviks
Kostīmu mākslinieks
Gatis Timofejevs

Gaismu mākslinieks
Sergejs Vasiļjevs

Lomās

Džordžs
Aleksandrs Komarovs
Dorisa
Natālija Kotona
Pirmizrāde – 2025. gada 4. aprīlī
— Patīkamu vakaru!