6/3/2023

Izrādei „Spreideits” piešķirta Latgaliešu kultūras gada balva „Boņuks 2022”

4. martā Latgales vēstniecībā GORS notika svinīgā Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” pasniegšanas ceremonija, kur tika godināti desmit balvas ieguvēji – spilgtākie un nozīmīgākie notikumi un personības 2022. gadā, kā arī pasniegta balva par mūža ieguldījumu. Starp „Boņuks 2022” balvu saņēmējiem bija arī mūsu „Spreideits” – pirmais teātra iestudējums bērniem latgaliski.

Daugavpils teātris ik sezonu iestudē vismaz vienu izrādi, kurā skan latgaliešu valoda; tā pēdējo gadu laikā uz profesionālā valsts teātra skatuves latgaliski iestudēts gan Šekspīrs, gan Gogolis, gan Trasuns, savukārt „Spreideits” ir pirmā Daugavpils teātra izrāde bērniem latgaliski. Izrādē visai ģimenei mazā laimes meklētāja piedzīvojumus bagātina dejas un dziesmas, kā arī latgaliešiem raksturīgais sirds siltums un dzīvesprieks.

Izrādes režisors Māris Korsiets izsaka pateicību žūrijai par izrādīto novērtējumu: „Iestudējot izrādes latgaliski, mēs saglabājam valodu, veicinām interesi par to, un mani ļoti priecē, ka to novērtē mūsu novadā. Turklāt jāatzīmē, ka man kā režisoram tā ir pirmā balva. Neaprakstāms prieks, ka šo izrādi pozitīvi ir novērtējuši bērni ne tikai Daugavpilī, bet arī novadā, un ļoti ceru, ka aprīlī tā tikpat sirsnīgi tiks uzņemta arī Rīgā.”

Gandarījums par piešķirto balvu ir arī rakstniecei Monikai Zīlei, kura šīs izrādes vajadzībām latgaliski tulkojusi Annas Brigaderes pasaku lugu: „Manuprāt, Latgaliešu kultūras gada balvas žūrijas novērtējums ir ļoti svarīgs. Patiesībā nav jau nemaz tik daudz izrāžu bērniem latviešu valodā, vēl jo vairāk priecē, ka tagad ir arī izrāde latgaliski. Prieks, ka žūrija pamanīja šo izrādi, tajā ieguldīto darbu un novērtēja to. Tā tiešām ir ļoti krāšņa izrāde un būs saprotama arī bērniem, kuri latgaliski nerunā.”

Daugavpils teātris no sirds pateicas par novērtējumu un aicina ģimenes un skolas izbaudīt „Sprīdīti” latgaliski! Tuvākās „Spreideits” izrādes: 29. un 30. martā, 9. un 14. maijā Daugavpils teātrī, 2. aprīlī Latvijas Nacionālajā teātrī.  

Foto: Aktrise Agnese Laicāne, kura izrādē „Sprīdītis” attēlo Lienīti un Meža māti, ar tikko saņemto „Boņuka” balvu (fotogrāfijas autore - Egita Jonāne).

Video par izrādi: https://youtu.be/nmQnWran8-c