6/12/2022

Mazajiem skatītājiem teātris sarūpējis izrādi latgaliski „Spreideits”

6. decembrī Daugavpils teātra jaunākajiem skatītājiem bija pirmizrādīts iestudējums „Spreideits” - pirmais teātra iestudējums bērniem latgaliski.

Daugavpils teātris ik sezonu iestudē vismaz vienu izrādi, kurā skan latgaliešu valoda. Pēdējo pāris gadu laikā tapa arī divi bilingvāli iestudējumi jaunākajai skatītāju auditorijai („Raganiņa” un „Samsona ceļojums”), kuros latviešu valoda mijās ar latgaliešu. Savukārt „Spreideits” ir pirmais Daugavpils teātra iestudējums bērniem, kurš notiek tikai latgaliski. Izrādes režisors Māris Korsiets atzīmē, ka „Sprīdītim” viņa dzīvē ir īpaša nozīme. Sprīdītis bija viņa pirmā loma, kuru viņš nospēlēja vēl bērnībā, tā bija viena no pirmajām izrādēm, kuru viņš noskatījās Daugavpils teātrī, un tagad viņš ir režisors pirmajam „Sprīdīša” iestudējumam latgaliski uz profesionālā teātra skatuves.

Annas Brigaderes pasaku lugas sižets ir labi zināms visiem, tāpēc radošā komanda ir pārliecināta, ka skatītāji ar prieku ļausies neparastajam piedzīvojumam teātrī un bez grūtībām sapratīs notiekošo uz skatuves pat bez latgaliešu valodas priekšzināšanām, ko arī pierādīja pirmizrādes apmeklētāju smiekli zālē.  Uzvedums ir bagātināts ar etnoroka grupas „Laimas muzykanti” vadītāja Artūra Uškāna sacerēto mūziku, savukārt latgaliskais skanējums (lugu latgaliski pārlikusi Monika Zīle) dāvā izrādei papildu sirsnības un humora dzirksti.

Augumā necilais, taču dūšas pilnais puika Sprīdītis dodas plašajā pasaulē meklēt vietu, kur nauda žāvējas un laime mīt. Ceļā viņš saskaras ar dažādiem pārbaudījumiem, un pateicoties savam gara spēkam, apķērībai un labajai sirdij, viņš tiek apbalvots ar brīnumainiem ieročiem, kuri palīdz uzveikt pašu Nelabo! Pārbaudījumiem bagātais ceļojums atgādina mazajam drosminiekam, ka katrs ir pats savas laimes kalējs un viņa laimīgā zeme ir blakus cilvēkiem, kuriem viņš patiesi rūp.

„Es gribētu ticēt, ka šis ceļojums Sprīdītim iemāca, ka ne jau tās materiālās lietas padara laimīgu. Viss ir tavā sirsniņā, tevī pašā. Kad iekšā sevī kaut ko mainīsi, tad arī mainīsies viss apkārt ap tevi,” ar iestudējuma tapšanas laikā gūto atziņu dalās aktrise Zanda Mankopa, kura iestudējumā izpilda Sprīdīša lomu.

Izrādes „Spreideits” režisors ir Māris Korsiets, kostīmu mākslinieks - Egils Viļumovs, scenogrāfs - Kristaps Skulte, muzikālā noformējuma autors – Artūrs Uškāns, horeogrāfe - Anna Blakunova, gaismu mākslinieks - Sergejs Vasiļjevs. Lomās: Zanda Mankopa, Agnese Laicāne, Kristīne Veinšteina, Maija Korkliša, Vanda Gibovska, Ritvars Gailums, Marģers Eglinskis, Jūlija Ļaha, Egils Viļumovs, Māris Korsiets, Inese Ivulāne-Mežale, Kristīna Zaharova, Raimonds Paegle, Svetlana Morozova, Aleksandra Koguce, Anna Blakunova, Artjoms Afanasjevs, Jevgeņijs Mihailovs, Nikolajs Gedzjuns, Marks Šelutko.

Nākamās izrādes: 19., 20. un 21. februārī plkst.12.00.

Biļetes: „Biļešu paradīzes” kasēs visā Latvijā un internetā www.bilesuparadize.lv.

Foto: Gatis Timofejevs